O vrcholovém kříži na Klášťově

Odkud začít? Byl čtvrtek 24.ledna. Podle předpovědi mělo být krásně, ale při pohledu z okna se to zrovna moc nejevilo. To bylo ale to nejmenší. Chtěl jsem se jít protáhnout. V pondělí jsem byl s Vincentkem v přírodě, šli jsme z Lačnova k Vařákovým pasekám. Ve Zlíně po sněhu ani zmínka, ale tady slušná nadílka. Nebylo třeba vymýšlet dalekých cest, abych si udělal zimní turistiku na sněžnicích. Vydal jsem se tedy na hřeben Vizovických vrchů. Z Bratřejova jsem vystoupal na Klášťov a následně hřebenem i mimo něj na Vařákovy paseky…

"První" kříž, který si pamatuju 29/12/2009

Zpráva z tisku
17.7.2012 Vandalové zničili na Klášťově kříž, akci turistů ale neohrozí
Vysoké Pole - Neznámí vandalové poničili kovový kříž na hoře Klášťov. Kříž, který zdobil tamní vrcholovou skálu zvanou Čertův kámen, odřezali pilkou na železo a položili vedle na kámen. Stalo se tak jen několik dnů před 11. ročníkem výšlapu turistů na "magickou horu" Klášťov. Organizátoři do soboty kříž zřejmě opravit nestihnou, turisty hojně vyhledávaná akce se však rušit nebude. ČTK to dnes řekl archeolog Tomáš Chmela. Klášťov je místem výzkumů v roce 2007 zesnulého zlínského archeologa Jiřího Kohoutka. Jedná se o nejvýše položené hradiště na Moravě a nejvyšší horu Vizovických vrchů. V období velkomoravské říše měl Klášťov nejspíše náboženský význam. Duchovní rozměr místa symbolizoval i současný kříž, který vztyčili občané z okolních farností.

"Druhá" varianta kříže 31/12/2012

...a spustila se diskuze…

...A jakým právem si dovolují pánbíčkáři značkovat výjimečná místa této země? Stejně tak by tam mohli mít své rekvizity muslimové, hinduisté, svaz zahrádkářů a kdovíkdo ještě. To by byla celá republika zas.aná něčími "duchovními" exkrementy, o které nikdo krom jich samotných nikdo nestojí

...tož z jiného měcha…

Kříž je jedním z nejstarších a nejznámějších symbolů. Jedná se o geometrický obrazec, skládající se ze dvou úseček či obdélníků, které zpravidla svírají pravý úhel, a dělí tak jednu nebo obě úsečky vedví. Tento symbol může označovat rozdělení světa na čtyři elementy či světové strany, případně popisovat spojení božského (vertikála) a lidského či světského prvku (horizontála). Počátek tohoto posvátného a světového symbolu nacházíme v nářadí k rozněcování ohně. Není divu, neboť jeho vzplanutí "z ničeho" bylo pro prehistorické lidi neznalé ničeho z dnešních věd věcí posvátnou a sám oheň byl odpradávna jedna z nejblahodárnějších věcí. Poskytoval teplo a světlo, umožňoval úpravu jídla, chránil ve tmě před divou zvěří. Zkrátka - řešil lidské smečce otázku přežití, takže se samo ohniště s udržovaným ohněm stalo přirozeně místem posvátným - jejich oltářem. Zde při společném jídle praktikovali své první náboženské představy, svůj díl potravy dostával samozřejmě oheň.

Torzo I. 31/12/2013

Obnovený kříž 12/01/2017

Torzo II. 24/01/2019

Buď vítán každý, jenž jsi stanul na nejvyšším místě Vizovických vrchů. Když jsem byl na tomto krásném místě poprvé, to bylo 29.prosince 2009, byl jsem nadšený, že je tu vrcholový kříž. Symbol úcty a pokory. Při silvestrovském výšlapu v roce 2012 byl vrcholový kříž jiný, než ten z roku 2009. Ten původní se mi líbil víc…ale budiž. O rok později, při stejné příležitosti, už kříž chyběl. A tak se to střídalo pořád. 2016, 2017…a najednou tu kříž opět není. Odstranění kříže z vrcholu je symbolem pohrdání. Nevím, kdy tu byl poprvé vztyčen vrcholový kříž, ale vím, že sem patří. Dovolil jsem si proto vytvořit tento skromný kříž, který jsem tady umístil 26.ledna 2019. Symbolické provázání obou částí kříže je z červených a bílých provázků. Tedy z barev slovanských. Takto symbolizuji pevné spojení našich prapředků, kteří tady kdysi žili. Budiž jsme všichni spojeni a držme pevně při sobě. Kříž můžeš kdykoliv odstranit, a tak je jen na Tobě, jak se hodláš zachovat. Tento kříž je výrazem mé úcty ke Klášťovu.

"Vzpínáš se ostře a jsi nade všemi blízkými. Nabízíš ten nezapomenutelný nadhled. Tu nadhodnotu lidského snažení, když člověk vystoupí právě sem."

Chraňme přírodu, Matku našeho bytí a nesnažme se zvítězit nad vším. Respektujme přírodu, protože tak je to správně. Sami jsme přírodou. Chovejme se k přírodě jako k sobě samotným. Příroda nám dává život. Chraňme život! 26/01/2019

Tento kříž není křesťanský, je to kříž, kříž vrcholový. Tak uvidíme, jestli bude někomu vadit…

HORE ZDAR!!!

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Všecko co sa od jara semlelo aneb Bilancování roku 2023

Rok 2023

Hluboké myšlenky gdesi v hoře